کامپیوتر ۰ اینترنت ۰ دانلود ۰ پروکسی

آموزش کامپیوتر و اینترنت و پروکسی

حل مشکل تایپ فارسی در ویندوز

ویندوزهای XP و 2000 علاوه بر پشتیبانی از استاندارد یونیکد و نمایش حروف فارسی دارای کیبورد فارسی و امکان تایپ فارسی نیز هستند . اما نحوه قرار گرفتن برخی حروف در این کیبورد ها با نسخه های ویندوزهای 98 فارسی که در ایران بسیار رایجند متفاوت است. به طور مثال برای تایپ حرف ژ در ویندوز 2000 یا XP بایستی دکمه Shift +C را فشار داد در حالیکه در ویندوز 98 فارسی این حرف با فشار کلید تایپ می شود.
نکته دیگر استفاده از کدها و شکلهای جدید برای حروف ک و ی در این ویندوزهاست.
در نتیجه متنها یا صفحات وبی که در این ویندوز تایپ می شود برای کاربران ویندوزهای 98 با مشکلاتی نمایش داده می شود به طور مثال حرف ی به صورت جدا و یا به صورت مربع دیده می شود . هرچند که کاربران ویندوزهای 98 میتوانند با نصب نسخه های جدید فونتهای معمول این مشکل را برطرف کنند اما از یک طرف این نیاز به توجه کاربر دارد و از طرفی نیز این حروف دارای کدهای جدید هستند که مشکلاتی را در نرم افزار دسک تاپ ، بانک اطلاعات ، جستجو یا مرتب سازی ایجاد میکند .
همچنین کدهای جدید این حروف در برخی کدپیجها مثل windows-1256 به صورت کد و نه حرف دیده میشود.

کاربرانی که مایلند همچنان از کیبوررد سازگار با ویندوز 98 استفاده کنند میتوانند به شیوه زیر عمل کنند .

1- ابتدا نسخه ای از کیبورد اصلاح شده را ازاینجا دانلود کنید .
ftp://217.219.110.3/Utility/farsi_XP/KBDFA.DLL

2- حال بایستی این فایل را در زیر شاخه system32 در دایرکتوری ویندوز کپی کنیم
(به طور مثال در شاخه c:windowssystem32 )
اما این سیستم عاملها دارای روشی برای محافظت از فایلهای سیستم هستند و در نتیجه به شما اجازه تغییر در این فایلها را نمی دهند و حتی اگر این فایلها را حذف کنید و یا فایل دیگری جای آن کپی کنید در کمتر از یک دقیقه نسخه اصلی فایل مجددا نصب خواهد شد.
این مسئله باعث میشود که ما نیز نتوانیم به سادگی نسخه اصلاح شده کیبورد فارسی را نصب کنیم .
برای نصب کیبورد جدید باید دستور عمل زیر را انجام دهید:
2-کامپیوتر خود را restart کنید و در ابتدای بالا آمدن ویندوز دکمه F8 را فشار دهید تا منوی انتخاب نوع اجرای سیستم عامل ظاهر شود .
در منوی ظاهر شده گزینه Safe Mode with Command Prompt را انتخاب کنید .
پس از چند لحظه صفحه ای ظاهر خواهد شد که شبیه همان صفحه سیستم عامل DOS است حالا میتوانید با استفاده از دستورات سیستم عامل داس نسخه جدید فایل kbdfa.dll را در شاخه system32 ویندوز نصب کنید.
به طور مثال اگر ویندوز شما در شاخه c:windows است و نسخه جدید فایل kbdfa.dl را در درایو D
دانلود کرده اید دستور زیر را تایپ و اجرا کنید.

copy d:kbdfa.dll c:windowssystem32kbdfa.dll

3- مجددا سیستم خود را restart کنید . اگر به شیوه بالا به درستی عمل کرده باشید پس از بالا آمدن و اجرای مجدد سیستم کیبورد شما اصلاح خواهد شد. در این حالت با زدن کلید حرف ژ تایپ شده و جای دیگر حروف همچون پ نیز اصلاح خواهد شد.
بایستی توجه داشته باشید که هنگام تابپ حرف ی شکل (و البته کد) سازگار آن با ویندوز 98 تایپ خواهد شد و البته شکل جدید آن (بدون دو نقطه در زیر ) نیز با فشار کلید Shift+V تایپ خواهد شد.

منبع:ستاره سرخ

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 27 دی 1386 ساعت 17:05 | نویسنده: حامد | چاپ مطلب 3 نظر