X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

کامپیوتر ۰ اینترنت ۰ دانلود ۰ پروکسی

آموزش کامپیوتر و اینترنت و پروکسی

ترفند های کامپیوتر

 1. تعریف یک User به صورت استاندارد (XP):

اگر نیاز به تعریف یک کاربر جدید  بر روی رایانه خودتان دارید و نیازی به مدیریت user نیست. یکی از ساده ترین راه های تعریف User  جدید این است که به قسمت Start < Control Panel < User Account  بروید سپس بر روی گزینه create new account بزنید، و سپس نام User را وارد نمایید و بعد بر روی گزینه Next کلیک نمایید، در صفحه بعد می توانید User خود را به صورت Administrators (مدیر سیستم) یا limited (کاربر محدود) تعریف نمایید بعد از این صفحه Finish را بزنید.

 

 1. تعریف یک User با مدیریت بیشتر :

برای تعریف یک user به صورت پیشرفته تر باید به قسمت Control Panel < Administrative tools < Computer Management رفته و بر روی علامت به علاوه Local User and Groups کلیک نمایید تا زیر منوهای آن ظاهر شود سپس بر روی User  کلیک نمایید تا در صفحه سمت راست شما گزینه هایی ظاهر شود مانند Administrator, Guest و یا غیره سپس در جایی از صفحه کلیک راست کرده و بر روی گزینه New user… زده  در صفحه ای که باز می شود در قسمت User name نام کاربر را وارد نمایید و در قسمت Full name  نام کامل کاربر را وارد نمایید و در قسمت Description توضیحاتی را در مورد کاربر ذکر نمایید. در قسمت زیرین زمانی نیاز به آن است user که ساختید نیاز به یک Password برای امنیت بیشتر دارد که باید دوبار پسورد را تکرار نمایید.

اگر گزینه User must change password at next logon را انتخاب نمایید بعد از این که کاربر برای بار اول وارد User خود شد از او درخواست تغییر password می شود.

اگر گزینه User cannot change password را انتخاب نمایید کاربر آن user نمی تواند password  خود را که برای او تعریف شده است را تغییر بدهد.

اگر گزینه Password never expires  را انتخاب نکنید پسوردی که برای کاربر تعریف نمودید یا خود کاربر آن را تعریف کرده است بعد از گذشت 30 روز رمز عبور او از بین می رود و در نتیجه رمز عبوری جدیدی از او درخواست خواهد شد.

گزینه Account is disabled برای این است که User را که تعریف نمودید به حالت غیرفعال در بیاورید.

پس از این که user ساخته شد برگردید به Computer Management و بر روی User  که ساختید دوبار کلیک نمایید تا پنجره Properties  مربوط به آن باز شود.

گزینه های تب General را در بالا برای شما توضیح داده شده است. تب Member Of برای تعیین سطح دسترسی و میریت user  می باشد.

 

 

 1. غیر فعال کردن Error Reporting :

شرکت ماکروسافت برای آشنایی بیشتر با مشکلات سیستم عامل خود برنامه ای را در ویندوز XP گذاشته است که هرگاه ویندوز دچار خطا یا مشکلی شد به صورت خودکار به سایت ماکروسافت متصل شود و مشکل را اعلام کند تا بر روی رفع آن مشکل اقدام کنند. با این حال گاهی اوقات نیازی به این کار نیست، در نتیجه باید این حالت را غیر فعال نمایید برای این کار  باید به قسمت Control Panel < System < Advanced و بر روی کلید Error Reporting کلیک نمایید و گزینه Disable Error Reporting را انتخاب و گزینه But Notify me… را از حالت انتخاب دربیاورید و سپس ok را بزنید در این صورت حالت Error Reporting غیر فعال شده است. برای فعال کردن آن هم می توانید به همین منو بر گردید و گزینه Enable Error Reporting را انتخاب و دو گزینه زیره آن را نیز انتخاب نمایید و سپس بر روی ok کلیک نمایید.

 

 1. تغییر Themes های ویندوز (زیبایی ویندوز) :

ماکروسافت همیشه سعی کرده بر زیبایی سیستم عامل و نرم افزار های خود بیافزاید. در عین حال ساده ترین و بهترین حالات زیبایی برنامه های خودش را در اختیار می گذارد که حتی شما می توانید آن را سفارشی و به سلیقه خودتان آن را تغییر دهید. به صورت پیش فرض خود ویندوز XP دو Themes دارد که شما می توانید از طریق اینترنت و برنامه های جانبی به تعداد آن بیفزایید.

( یکی از بهترین نرم افزار های زیبا سازی ویندوز Style XP است که می توانید از سایت http://www.tgtsoft.com آن را دریافت نمایید.)

 ساده ترین حالت مانند ویندوز 98 است برای رفتن به این حالت باید این مسیر را دنبال نمایید؛ کلیک راست برروی Desktop < Properties   و در قسمت Themes گزینه وجود دارد که با کلیک بر روی فلش رو به پایین آن منویی باز می شود :

My Current Themes : این گزینه حالتی است که شما در حال استفاده از آن هستید.

Windows XP : این گزینه حالتی که به صورت استاندارد تعریف شده است را برای شما اعمال می کند.

Windows Classic : این گزینه ویندوز شما را شبیه به ویندوز 98 یا 2000 می کند.

More Themes Online… : از این طریق می توانید Theme های بیشتری از اینترنت دریافت نمایید.

Browse : اگر Theme هایی در CD یا مسیری مشخص در کامپیوتر دارید می توانید از این گزینه برای مسیر دهی و انتخاب Theme  مورد نظر اقدام نمایید.

 

توسط دو کلید Save AS, Delete می توانید Theme خود را در جایی دیگر ذخیره یا حذف کنید.

 

 

 1. ایجاد سریع Icon های My Computer, Internet Explorer, My Network Place, My Document : زمانی که یک ویندوز نصب می کنید به صورت استاندارد هیچ گونه آیکنی بر روی دسکتاپ شما به جز Recycle Bin  وجود ندارد بنابر این اگر می خواهید آیکن های پرکاربرد را در دسکتاپ خود داشته باشید. برای داشتن این گزینه ها چند راه وجود دارد :
  • این روش منوی Start شما را هم به صورت Classic در می آورد. بر روی کلید Start کلیک راست کنید و بر روی گزینه Properties بزنید سپس در تب Start دو حالت انتخاب دارید که به صورت پیش فرض گزینه Start Menu انتخاب شده است و شما باید گزینه Classic start menu را انتخاب نماییدسپس ok  را بزنید در نتیجه منوی start شما به صورت ویندوز 98 و آیکن های My Computer, Internet Explorer, My Network Place, My Document برای شما فعال می شوند.
  • اگر می خواهید مدیریت بیشتری برای این کار داشته باشید و نمی خواهید منوی Start شما تغییر کند باید از این مسیر بروید : بر روی دسکتاپ کلیک راست کنید سپس بر روی properties کلیک نمایید تا پنجره Display Properties باز شود بعد به تب Desktop بروید و بر روی کلید Customize Desktop کلیک نمایید در پنجره باز شده در قسمت Desktop Icon هر گزینه ای را که انتخاب نمایید ایکن آن برای شما در دسکتاپ فعال می شود .
 2. مدیریت بیشتر در منوی Start :

اگر می خواهید به منوی Start خود گزینه ای را اضافه  یا کم کنید بر روی Start کلیک راست کنید و بر روی properties کلیک کنید سپس در پنجره باز شده به تب start menu بروید، با توجه به گزینه انتخاب شده بر روی کلید Customize… کلیک نمایید.

  • اگر گزینه Start menu فعال بود و بر روی کلید Customize کلیک کردید صفحه ای باز می شود که در تب General دارای گزینه های زیر است :

      قسمت select an icon size for programs  دو گزینه Large Icon, small icon برای بزرگ و کوچک نمایش دادن ایکن ها در منوی Start است.                         

            قسمت Programs گزینه Number of programs on start menu عددی وجود دارد                       که می توان آن را کم یا زیاد کرد با این کار تعداد برنامه هایی که با آن ها بیشتر کار می کنید در Start منوی شما کم یا زیاد می شود.

کلید Clear برای پاک کردن لیست برنامه هایی که با آن ها بیشتر کار کرده اید است.

قسمت Show on start menu اگرگزینه Internet را انتخاب نمایید در جلو آن منویی برای شما فعال می شود که می توانید Browser خودتان را در آن انتخاب کنید تا آیکن آن را در منوی Start برای شما قرار دهد. و گزینه E-mail همانند گزینه Internet  است ولی برای انتخاب نرم افزار یا Browser مخصوص e-mail است.

  • در تب Advanced : قسمت Start menu sttings دو گزینه وجود دارد : 

اگر گزینه Open submenus when I … را انتخاب نمایید زمانی که موس را بر روی یکی از منوی های start نگه دارید خود به خود زیر منو های آن نمایش داده می شود ولی در غیر این صورت باید بر روی آن شاخه کلیک کنید تا زیر منو های آن را برای شما به نمایش در بیاورد. گزینه Highlight newly … برای آن است که شما زمانی که یک برنامه جدید نصب می کنید و آن برنامه شاخه ای در start منوی شما می سازد آن را برای شما مشخص می کند.

در قسمت Start menu item می توانید مشخص کنید که مثلا آیکن MyComputer باشد یا نباشد یا اگر باشد محتوای آن را به نمایش بگذارد یا نگذارد.

و در آخر هم گزینه list my most recently… وجود دارد که اگر فعال باشد در start منوی شما گزینه ای به وجود می آید به نام My recent documents که در آن فایل هایی که باز شده اند و با آن ها کار کرده اید را لیست می کند و دسترسی شما را به آن سریع تر می کند. کلیدی هم به نام Clear list در روبه روی این گزینه وجود دارد که کار آن پاک کردن لیست My recent documents است.

  • اگر گزینه Classic start menu فعال بود و بر روی کلید Customize کلیک کردید گزینه های زیر را به نمایش می گذارد :

کلید Add برای اضافه کردن یک فایل یا پوشه (Folder) به منوی start است.

کلید  Removeبرای حذف کردن یک فایل یا پوشه ای که در منوی Start وجود دارد.

کلید Advanced صفحه explorer را برای شما در مسیر فایل های منوی strat باز می کند.

کلید Sort برای شما فایل و پوشه های موجود در منوی Strat را بر اساس حروف انگلیسی مرتب می کند.

کلید Clear History قسمت Address bar در اینترنت اکسپلورر و Recent Document شما را پاک می کند.

Advanced start menu options : در این قسمت لیستی می بینید که دار ای گزینه هایی است که هر کدام از آن ها را انتخاب کنید گزینه ای را به منوی start شما اضافه یا کم می کند

تاریخ ارسال: دوشنبه 20 فروردین 1386 ساعت 09:54 | نویسنده: حامد | چاپ مطلب 0 نظر