X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

کامپیوتر ۰ اینترنت ۰ دانلود ۰ پروکسی

آموزش کامپیوتر و اینترنت و پروکسی

Active Directory

Active Directory یکی از امکانات قدرتمند Windows 2000 Advanced server است .
Active Directory امکان مدیریت کاربران و کامپیوترها و گروها و بطور کلی تمامی عناصر موجود در یک شبکه را به ما می دهد. البته نباید اینگونه تصور نمود که Active Directory تمامی مشکل یک مدیر شبکه را حل می نماید بلکه باز هم باید کمی ابتکار داشت چرا که نمی توان ادعا نمود که با آمدن Active Directory همه مشکلات حل شده است .
ما با Active Directory می توانیم مشخص کنیم کدام User با کدام Computer تحت کدام Domaine به چه کاری بپردازد یعنی میزان دسترسی آن به منابع موجود در شبکه چه مقدار باشد .و تا چه میزان در این کار اختیار دارد مثلا" امکان نوشتن یا جابجا نمودن و حتی امکان دسترسی به دیگر کاربران را دادن و خود در چه سطحی از مدیریت نمودن شبکه قرار بگیرد. می بینید که با Active Directory در Windows 2000 Advanced Server چقدر دست مدیر شبکه باز است بصورتیکه در Windows NT 4.0 Server این امکان بسیار محدود بود .
امیدوارم که فرصت داشته باشم تا در این خصوص بیشتر صحبت نمائیم.

برای شروع چند نکته مهم:
1. اولین عاملی که باید مد نظر داشت این است که فایل سیستم ما باید از نوع NTFS باشد تا امکان نصب Active Directory را داشته باشیم
2. باید تنظیمات کارت شبکه و پروتکل کامپیوترمورد نظر نیز درست شده باشد.
3. IP Address را دستی تنظیم و قبل از آن DNS SERVER را Confighor می نمائیم.
4. بهتر است که در شبکه Clinte های خود را از خانواده
Windows NT (XP , 2000 Pro , NT Work Staition باشد چرا که در اینصورت به بهترین وجه می توان امنیت شبکه و کامپیوتر های آن را تامین نمود.

1.Physical Connection or Physical Topology :
1.اتصال فیزیکی
2.logical Connection
2.اتصال منطقی
اتصال فیزیکی در یک شبکه چگونگی اتصال کامپیوترها و سخت افزارهای موجود در یک شبکه را از نظر فیزیکی مورد بحث قرار می دهد.
و اتصال منطقی نحوه رفتار کامپیوترهای موجود در شبکه را مورد بحث قرار می دهد.
ساختار شبکه های کامپیوتری:
شبکه های کامپیوتری از نظر ساختار بر دو نوع می باشند.
1.Broadcast Network
2.Point to Point Network
در اتصال Broadcast Network هر کامپیوتر توسط Nod کابل شبکه خود می بایست یا بطور مستقیم به کامپیوتر دیگر متصل بوده و یا توسط یک رسانه Media همانندHub به دیگر کامپیوتر متصل است. در این روش کامپیوتر پیغام دهنده packet اطلاعات خود را در کل رسانه رها نموده با این توضیح که نام و آدرس کامپیوتر پیغام گیرنده را هم به همراه آن ارسال می نماید. این packet به همه کامپیوترها رسیده و تنها توسط کامپیوتری دریافت و خوانده می گردد که آدرس و نام کامپیوتری که همراه با packet ارسال شده است با او همخوانی داشته باشد.
در این ساختار علاوه بر اینکه ترافیک شبکه زیاد بوده و باعث کم شدن سرعت کارکرد شبکه می گردد امنیت در سطح آن نیز از سطح مطلوبی برخوردار نیست چون packet اطلاعات که ممکن است محرمانه هم باشد در سطح شبکه پخش شده و به همه کامپیوترها می رسد.
ولی در عوض از پیچیدگی کمتری برخوردار بوده و هزینه تهیه سخت افزارهای لازم برای راه اندازی آن کمتر می باشد.
در اتصال Point to Point Network دریافت و ارسال packet ها در شبکه توسط ابزاری هوشمند کنترل می گردد بگونه ای که packet اطلاعاتی که برای یک کامپیوتر مشخـــص ارســــال می گردد تنها به سمت همان کامپیوتر ارسال شده و دیگر کامپیوترها امکان دسترسی به آن را ندارند از طرف دیگر بدلیل اینکه این بسته اطلاعاتی در کل شبکه منتشر نمی شود ترافیک شبکه بطور قابل ملاحظه ای پایین آمده و امنیت در شبکه بالا می رود.
هزینه راه اندازی اینگونه شبکه ها بدلبل داشتن ابزاری چون سوئیچ های هوشمند گران تر از نوع قبل در می آید.
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 3 مهر 1386 ساعت 13:13 | نویسنده: حامد | چاپ مطلب 1 نظر